SPECIJALISTIČKI RAD
Temu specijalističkog rada bira student u skladu sa nastavnim programom oblasti specijalističkih studija na koje je upisan.
Obavezan sadržaj prijave specijalističkog rada:
1.Tema
2.Razlozi koji opravdavaju izbor teme
3.Ciljevi koji se žele postići radom
4.Struktura rada sa tezama za svako poglavlje
5.Biblografija – najmanje 15 izvora, od kojih najmanje 10 izvora moraju biti akademske publikacije i najmanje pet mora biti na stranom jeziku.
VAŽNO: Uz prijavu kandidat dostavlja i saglasnost mentora o odobrenoj temi.
Veće postdipomskih studija odobrava temu završnog rada – specijalističkog rada, i određuje mentora. Specijalisticki rad mora biti odbranjen do kraja naredne školske godine u odnosu na godinu upisa.
Specijalistički rad se brani pred tročlanom komisijom u kojoj, po pravilu, većina moraju biti nastavnici. Članovi komisije mogu biti asistenti univerziteta, naučni radnici naučnih ustanova počev od zvanja naučnog saradnika, kao i istaknuti pravni stručnjaci iz reda advokata, sudija, javnih tužilaca i sl.
Standardi za pisanje rada:
Obim rada: minimum 30 a maksimum 60 strana.
Format papira: A4
Margine: po 2,5 cm sa obe strane
Vrsta slova: Times New Roman
Veličina slova: u tekstu: font 12, u fusnotama: font 10
Ravnanje teksta: Justified
Broj primeraka: Specijalistički rad se predaje u 5 (pet) primeraka u štampanoj formi i u jednom primerku u elektronskoj formi.
Obavezna literatura
Kandidat je dužan da prilikom izrade svog rada koristi najmanje 15 izvora, od kojih najmanje 5 izvora moraju biti akademske publikacije i najmanje pet mora biti na stranom jeziku.
Pod izvorima literature podrazumevaju se svi publikovani izvori: knjige, članci, odluke sudova, internet sajtovi, kompanijski izveštaji, itd.
Citiranje:
Navođenje izvora mora se naznačiti u fusnotama. Pravila citiranja data su uz ovaj informator.
OBAVEZNI IZGLED NASLOVNE STRANE
PRAVNI FAKULTET UNIVERZITETA UNION U BEOGRADU NASLOV SPECIJALSISTIČKOG RADA Kandidat: (ime i prezime) Mentor: (ime i prezime) Beograd, godina |
ZABRANA PLAGIJATA
Specijalistički rad mora da predstavlja originalan doprinos studenta i u njegovoj izradi je zabranjeno koristiti i preuzimati tuđe naučne i druge radove, bez adekvatnog navođenja izvora. Plagijatorstvo ne podrazumeva samo korišćenje tudjih stavova bez navoda već i korišćenje ili parafraziranje tudjih argumenata na način koji čitaoca navodi da potiču od autora specijalističkog rada.
Korišćenje i preuzimanje na nedozvoljeni način smatraće se plagijatom i biće sankcionisano u skladu sa aktima Fakuleta.
Ako se, u toku postupka ocene i odbrane specijalističkog rada ili kasnije utvrdi da rad nije originalan rad kandidata, diploma o stečenom akademskom nazivu oglašava se ništavom u skladu sa Statutom Fakulteta.
Organi i tela Fakulteta i Univerziteta, nastavnici i saradnici Fakulteta, koji dođu do saznanja o plagijatu u specijalističkom radu koji se brani na Fakultetu, dužni su da o tome bez odlaganja obaveste dekana.
OCENE specijalističkog rada
Ocena: Odbrana specijalističkog rada se ocenjuje ocenama:
»nije odbranio/nije odbranila« (5/10)
»odbranio/odbranila« (6/10)
»odbranio/odbranila« (7/10)
»odbranio/odbranila« (8/10)
»odbranio/odbranila sa odlikom« (9/10)
»odbranio/odbranila sa odlikom«(10/10)
Neuspešna odbrana: Ako student ne odbrani specijalistički rad, upućuje se na ponovnu izradu specijalističkog rada sa istom ili drugom temom, a ponovnoj odbrani ne može pristupiti pre nego što istekne tri meseca od prethodne neuspešne odbrane.