Poštovani/-a,

Institut za evropske poslove uz podršku ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu organizuje program Branitelji i braniteljke manjinskih prava u Srbiji o značaju i mehanizmima zaštite prava manjina koji ima za cilj da pruži mogućnost mladim pravnicima, advokatima, studentima prava i nedavno diplomiranim da direktno doprinesu unapređivanju ljudskih prava u Srbiji i time unaprede veštine koje će im biti neophodne u poslu koji obavljaju ili će obavljati.

Modul u trajanju od četiri meseca se sastoji od šestodnevnog treninga, organizacije vršnjačkih edukacija, medijskih pojavljivanja i pisanja predloga praktičnih politika. Prvi trening je specijalno namenjen mladim pravnicima, advokatima, studentima prava i nedavno diplomiranim pravnicima.

Pozivamo studente i studentkinje prava, kao i mlade pravnike i advokate iz Srbije da se prijave za učešće u ovom programu. Biće izabrano 20 učesnika i učesnica u skladu sa njihovom motivacijom, principima regionalne rasprostranjenosti, kulturne i jezičke raznolikosti i ravnopravnosti polova. Posebno ohrabrujemo mlade pripadnike i pripadnice nacionalnih, verskih i drugih manjina da se prijave za učešće na treningu.

Program

Program obuhvata trening koji se sastoji iz predavanja, radionica, diskusije učesnika i učesnica sa univerzitetskim profesorima, pravnicima, predstavnicima organizacija civilnog društva i institucija o značaju zaštite prava manjina i njihovoj primeni u praksi i aktivnosti nakon treninga. Trening obuhvata i posete institucijama od značaja za trening poput suda, Ombudsmana i slično.

Trening se sastoji od pet radnih dana sa vrlo intenzivnom agendom i podeljen je u četiri oblasti: Razumevanje ljudskih prava, Prepoznavanje kršenja ljudskih prava, Sudsko zastupanje oštećenih i Raspravu o jednakosti. U okviru svakog dana organizovano je pet celina u trajanju od po 90 minuta. Tokom treninga očekujemo da se razviju veštine i znanja učesnika i učesnica u cilju boljeg razumevanja koncepta ljudskih prava kao i da se usvoje mehanizmi za zaštitu i zastupanje oštećenih.

Pre samog početka programa odrabrani kandidati i kandidatkinje dobiće literaturu za čitanje kako bi bili upućeni i motivisani za razgovor i diskutovanje.

Nakon treninga učesnici i učesnice imaju obavezu održavanja minimum jedne vršnjačke edukacije, medijskog pojavljivanja i pisanja predloga praktične politike na teme koje su obrađivane na programu.

Način prijave

Molimo vas, popunjeni prijavni formular koji možete pronaći na sajtu Instituta za evropske poslove (http://iea.rs/mrd) pod odeljkom „Aktuelni konkursi“ pošaljite na adresu mrd@iea.rs, ne kasnije od 1. novembra 2017. god. do 9:00h. Lista odabranih učesnika biće objavljena do 3. novembra 2017. g. do 15h. Samo odabrani kandidati će biti kontaktirani od strane organizatora.

Institut zadržava pravo da kontaktira polaznika putem telefona naznačenog u formularu kako bi se obavio intervju pre konačne selekcije učesnika. Eventualno kontaktiranje obaviće se u periodu između 11h i 17h, 2. novembra 2017. g.

Troškovi

Odabranim kandidatima/-kinjama biće dodeljena jednokratna stipendija koja će pokriti sve troškove smeštaja, prevoza i ishrane tokom trajanja programa.

Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi sa programom prosledite ih na: mrd@iea.rs

Raspored

Datum Aktivnost
Raspisan konkurs za treću generaciju polaznika 3. oktobar 2017.
Rok za prijavu 1. novembar 2017. do 9:00h
Razgovori sa kandidatima 2. novembar 2017. između 11:00h i 17:00h
Objavljivanje liste učesnika i učesnica 3. novembar 2017. do 15:00h
Potvrđivanje učešća do 6. novembra 2017. do 9:00h
Konačna lista učesnika i učesnica 7. novembar 2017. do 23:59h
Pripreme za trening (materijal za čitanje) 8. novembar – 12. novembar 2017.
Trening 13. novembar do 18. novembar 2017.
Aktivnosti nakon treninga 18. novembar 2017. – 18. februar 2018.

U fokusu rada Instituta za evropske poslove je praćenje pregovora Srbije sa EU i jačanje kapaciteta svih uključenih u procesu. Imajući u vidu složenost i dugotrajnost ovog procesa, Institut okuplja veliki broj stručnih saradnika sa kojima organizuje treninge, debate i druga usavršavanja zato što želimo da svojim radom doprnesemo boljem razumevanju evroatlantskih integracija. Institut radi na organizovanju treninga i pružanju multiperspektivnih informacija kako bismo omogućili aktivno učešće stručne javnosti i građana u procese donošenja odluka. Institut aktivno zagovara i zalaže se za temeljne reforme u okviru pegovaračkog procesa i u saradnji sa partnerima jačamo kapacitete Srbije da se suoči sa izazovima u globalnom svetu kroz zajedničko delovanje, koje za krajnji cilj ima aktivno članstvo Srbije u evroatlantskim okvirima za dobrobit svih građana.

Srećno!
Tim MRD 2017